İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yalova’daki Özata Tersanesi’nde inşa ettirdiği ve isimlerini İzmirlilerin belirlediği 15 yeni yolcu gemisinden sekizincisi de tamamlanarak hizmete girdi. Gemiye “Gode Cengiz” lakaplı Cengiz Kocatoros’un ismi verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandırdığı ve isimlerini İzmirlilerin belirlediği 15 yeni yolcu gemisinden sekizincisi de tamamlanarak hizmete girdi. Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane futbolcusu, “Gode Cengiz” lakaplı Cengiz Kocatoros’un isminin verildiği gemi, ilk seferine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle çıktı. Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin en aydın, en vefalı insanlarıyla bir yolculuğa çıktık. İzmir’de olmak, İzmir’de yaşamak, İzmir’de belediye başkanlığı yapmak, emin olun bir insana verilebilecek en büyük onur.” dedi.

Yalova’daki Özata Tersanesinde inşa edilen ve geçtiğimiz günlerde teslim alınan gemi, denemelerin ardından törenle seferlerine başladı. Bostanlı İskelesi’ndeki törene, Başkan Kocaoğlu’nun yanısıra milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, Karşıyaka Spor Kulübü Başkan ve yöneticileri, Kocatoros’un eşi Zerrin Kocatoros, oğlu Tayfun Kocatoros, kızı Gamze Kocatoros Çelik, torunu Lal ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı. Törende Kocaoğlu, körfez ulaşımını geliştirmek amacıyla aldıkları gemilerle Karşıyaka, Güzelyalı, Üçkuyular, Konak, Pasaport ve Alsancak arasında yolcu taşıdıklarını söyledi. Kocaoğlu, “Cengiz Kocatoros’la birlikte gemilerimizden sekizincisi de hizmete girdi. Daha sonra Gürsel Aksel, Sait Altınordu, Vahap Özaltay ve Metin Oktay’ın isimlerini taşıyan gemilerimiz gelecek. Aldığımız arabalı vapurlardan da ilki hizmete girdi. Ahmet Piriştina ve Kubilay isimlerini taşıyacak diğer iki arabalı vapurumuz da gelmek üzere. Bu gemiler körfezde salındıkça onların isimleri yaşayacak.” diye konuştu.

Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Ali Erten ise son iki gün içinde iki büyük isim, Lemi Yerli ve İbrahim Yegül’ü kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Büyükşehir’in yeni gemilerinden birine büyük kaptanımızın adının verilmesi, bu büyük üzüntümüzü bir nebze de olsa hafifletiyor. Büyük Karşıyaka ailesi adına, bu ismi yaşatmak adına emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. Zerrin Kocatoros da Başkan Kocaoğlu’na ve bütün emeğe geçenlere teşekkür etti.

Özata Shipyard Repair

News from our company