Özata Tersanesi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi için inşa edilen 15 yolcu gemisinden 10.su olan Sait Altınordu teslim edildi.

Yalova’daki Özata Tersanesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi deniz ulaşımında kullanmak amacıyla sipariş edilen 15 gemiden 10.su olan olan olan ‘M/F Sait Altınordu’ adlı yolcu feribotunu teslim etti.

Adı ‘Sait Altınordu’ olarak belirlenen yolcu gemisi, İzmir Körfezi´nde deniz ulaşımında kullanılacak. Özata Tersanesi daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi için inşa ettiği Çakabey, 9 Eylül, 1881 Atatürk, Soma 301, Dario Moreno, Attila İlhan, Foça, Cengiz Kocatoros ve Gürsel Aksel adlı yolcu gemilerini teslim etmişti.

Katamaran gövde tipinde ve çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, daha uzun ömürlü, işletme maliyetleri düşük ‘karbon kompozit’ malzemeden üretilen feribot İzmir Körfezi’nde çalışacak.

Hızlı ve konforlu 

Körfezdeki yolcu taşımacılığını saatte 18 mil süratle daha hızlı hale getirecek feribot, 420 yolcu kapasitesine sahip bulunuyor. Kablosuz internetten TV yayınına kadar birçok konforu barındıran gemi, engelliler için de özel düzenlemeler yapılmış durumda. Görme engelliler için gerekli yerlerde kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri ile fiziksel engellilerin araçlarına uygun yerler bulunan gemide, şehir içi bisiklet kullanımını da özendirmek amacıyla bisiklet park yeri bulunuyor.
Gemide ayrıca, yolcuların evcil hayvanlarını taşıyabilmeleri için birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri yer alıyor.

Özata Shipyard Repair

News from our company