İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 15 katamaran ihalesi sözleşmesi, 14 Haziran Perşembe günü Özata Tersanecilik ile imzalanacak

İzmir Körfezi’nde yolcu taşıyacak 15 katamaran gemi ihalesi yapım sözleşmesi 14 Haziran Perşembe günü İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Özata Tersanecilik Şirketi arasında imzlanacak. Yalova Altınova’daki tershanede gemilerin yapımına başlayacak olan firma, şartnameye göre ilk gemiyi 550 gün sonra 2014 yılı başında teslim edecek.

İhale şartnamesinde gemi malzemesinin karbon kompozit olmasından dolayı alüminyum gemi üreten firmaların çoğunlukta olduğu sektörün eleştirileri nedeniyle tartışmaya neden olan İzmir Körfezi’nde çalışacak 15 katamaran tipi geminin yapımına başlanması için geri sayım başladı.

İkisi çok hızlı

İhale sonucu 117 milyon TL’ye gemileri yapacak Özata firmasıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi 14 Haziran’da yapım sözleşmesini imzalayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sözleşmeyi imzaladıktan sonra gemilerin yapımına başlanacak. Filomuz yenilendikten ve yeni iskelelerin yapımıyla yolcu sayısı artacak. İki gemimiz hızlı olacak, dış körfeze de yolcu taşıyacak” dedi. Şirket, ilk gemiyi 550 gün sonra, diğer gemileri ise her 90 günde teslim edecek.

Konak-Bostanlı 10 dakika olacak

Mevcut yolcu gemileriyle yanaşma ve ayrılma manevraları ile 18-20 dakika olan Konak-Karşıyaka ve Konak-Bostanlı ulaşımı 10 dakikaya düşecek. İhaleyle alınacak gemilerden 13’ünün işletme hızı saatte 18 deniz mili, 2 geminin işletme hızı saatte 30 deniz mili, gemilerin boyları en az 37 metre, enleri ise en az 11.5 metre olacak.

Özata Shipyard Repair

News from our company