İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin ihtiyacına binaen Özata Tersanesi´nde inşa edilen 15 adet karbon kompozit malzemeden üretilen feribotların 13´ncüsü denize indirildi.

İzmir Körfezi’nde son teknolojiyle üretilmiş hızlı ve konforlu gemilerle yolcu taşımacılığını hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi için Özata Tersanesi´nde üretilen 13´ncü kataraman türü karbon kompozit gövdeli gemi, hafta sonu denize indirildi.

 

İLK GEMİ 26 ARALIK 2013´DE İNDİRİLDİ

 

İZMİR Büyükşehir Belediyesi´nin körfez ulaşımında kullanacağı 15 adet karbon kompozit gövdeli katamaran tipi yolcu gemilerinden ilki, 21 Aralık 2013 tarihinde Yalova´daki Özata Tersanesi´nde denize indirilmişti.

İhale sürecinin tamamlanmasının ardından Haziran 2013´te Yalova´daki Özata Tersanesi´nde inşa edilmeye başlanan karbon kompozit gövdeli katamaran tipi yolcu gemileri, 39 metre uzunluğunda, 11,6 metre genişliğinde, 420+6 yolcu kapasitesi ve 18 knot hız yapabiliyor. İnşası devam eden son iki geminin ise 30 knot servis hızında hizmet verecek. Kullanılan malzemeden dolayı daha uzun ömürlü ve hafifliği sayesinde yakıt olarak daha tasarruflu olan gemiler çevreci olarak adlandırılıyor.

 

Özata Shipyard Repair

News from our company